Ile zarabiają programiści?

Czy zastanawia Cie ile zarabiają programiści? Na pewno tak, ale czy myślisz o programowaniu tylko pod kątem zarobków? No to nie jest już dobre podejście, bo do programowania trzeba mieć tak zwaną smykałkę. Trzeba umieć myśleć logicznie i nikogo tu nie poniżam, tylko mówię, że jeśli myślisz tylko pod kątem finansowym, to będzie Ci bardzo ciężko.

Dlaczego logika ma takie znaczenie?

Chodzi o to, że programy tworzone są w taki sposób, aby przewidzieć każde możliwe wyjście. Przykładowo, co jeśli użytkownik programu kliknie tam gdzie nie powinien? Co jeśli coś pójdzie nie tak i użytkownik spróbuje przekroczyć limit pamięci wyznaczonej na aplikacje? To tylko dwa przykłady, ale jakże istotne znaczenie ma to, czego zwykle ludzie nie widzą, a jednak zostało to przed każdym przypadkiem zabezpieczone i przemyślane. Logiczne myślenie przy tworzeniu aplikacji i ich rozwijaniu jest konieczne z racji konieczności przemyślenia wszystkich możliwych rozwiązań danego problemu. Jeśli tworzymy program księgowy, to wiemy, że nie możemy napisać takiej pętli, która zawiesi nam program, a jeśli piszemy program do obsługi sklepu internetowego, to wiemy, że nie może nastąpić sytuacja w której po przekroczeniu pamięci utracimy wszystkie dane klientów i wysyłek. Albo może prostszy przykład. Gdy zaczniemy dzielić przez zero, to program może nam się, że tak powiem wysypać. Musimy zabezpieczyć nasz program przed intruzami, osobami, które będą próbować zaszkodzić działaniu programu.

Ciągła nauka

Programowanie, praca w tej branży to generalnie ciągła nauka. Nie da się w pewnym momencie powiedzmy zatrzymać na miesiąc czy dwa, trzeba cały czas nad sobą pracować. Oczywiście osoby, które mają już kilka lat doświadczenia nie odczują przerwy w dostarczaniu sobie wiedzy tak jak ci, którzy dopiero zaczynają, gdyż cały czas dowiadujemy się czegoś nowego. Ja przykładowo początkowo w swojej pracy uczyłem się HTML, CSS, poznałem bootstrap w wersji 3 i 4, wiem czym się różnią no i później szedłem w PHP, zacząłem poznawać Symfony i tak dalej i tak dalej. Leci technologia za technologią.

Ale jakie to są kwoty?

To wciąż zależy od technologi jakie to będą kwoty oraz od poziomu doświadczenia. Możesz być Junior Developerem, który zarobi 3000 zł netto oczywiście też zależnie od języka na przykład z Back end obecnie najwięcej zarabiają Java oraz C# lub z Front End React lub Angular. Najmniej ile zarobi programista to oczywiście prawdopodobnie najniższa krajowa, ale zwykle jest to osoba, która się przebranżawia lub ma bardzo mały zakres obowiązków. Najwięcej zarabiają Front End Developerzy, którzy wyciągają ponad 20 000 zł netto i są to właśnie głównie Angular, React, VueJS seniorzy, osoby, które mają przepracowane minimum 3 do 5 lat, ale oprócz tego znają dobre praktyki programowania jak i również potrafią wnieść dużo od siebie, bo nie wystarczy być tylko klepaczem kodu i wykonywać zadania, które codziennie są powierzane przez 8 godzin pracy.

Czy Back end Developer również dużo zarobi?

Oczywiście, że tak. Back end developer, który dobrze zarabia to głównie osoba, która programuje w JAVA, C# lub na prawdę ceniony Senior PHP, który zna w stopniu bardzo zaawansowanym architekturę jednego z najpopularniejszych frameworków, a najlepiej przynajmniej dwóch takich jak Symfony lub Laravel czy może nawet Zend.

Skąd czerpie moją wiedzę?

Moja wiedza pochodzi z doświadczenia jak i obserwacji rynku pracy. Jako programista, administrator serwerów obserwuję rynek i widzę co się dzieje. Na chwilę pisania tego wpisu wygląda to tak jak wspomniałem. Dużo mówię o PHP, a to dlatego, że w PHP pracuję. Wiele osób gardzi tym językiem programowania, ale dlaczego? Owszem jest to język interpretowany w trakcie wywoływania strony internetowej i ma wiele wiele ograniczeń, ale jednak wiele nawet najbardziej popularnych serwisów na świecie korzysta z PHP i się to sprawdza. Na przykład Facebook korzysta z PHP, co prawda z własnej modyfikacji tego języka, ale jednak.

Oprócz tego zachęcam również do zapoznania się z wpisem dotyczącym motywacji do nauki programowania https://blog.dgdev.pl/ogolne/motywacja-do-nauki-programowania/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.