Kierunek tego bloga

Ten blog jest dla mnie takim można powiedzieć testem. będę tutaj od czasu do czasu udostępniał wpisy, które będą swoistą dokumentacją deweloperską, pewną myślą czy nowym pomysłem lub problemem. Blog ma na celu ukazanie mojej pracy i rozwoju. Dobrym początkiem będzie umieszczenie tutaj odnośnika do mojego konta w serwisie GitHub.

https://github.com/DominikGwozdz

To oczywiście nie są moje wszystkie projekty. Staram się znaleźć czas na udostępnianie kodu, ale nie do wszystkiego mam prawa. Ostatnio pracuję nad rozbudowanym skryptem portfolio fotograficznego i piszę kod w Cake PHP w wersji 3.8. Używam do tego PHP w wersji 7.2 i podstawowej bazy danych. Gdy już ukończę pisanie tego systemu, z pewnością udostępnię kod publicznie w serwisie GitHub oraz zamieszczę kilka zrzutów ekranu jak to wygląda.

Dlaczego Cake PHP?

Cake PHP wybrałem, ponieważ chciałbym poznać proste frameworki w PHP oraz te bardziej rozbudowane czy inaczej mówiąc bardziej popularne jak Symfony lub Laravel, bo każdy kiedyś zaczynał od najprostszych rzeczy jak na przykład CodeIgniter, czy nawet czysty PHP z ładnie napisanymi funkcjami oraz klasami opartymi na wzorcu MVC.

To jedyny powód dlaczego chciałem spróbować nowego Frameworka, możliwe że gdy poznam lepiej symfony lub laravel, to przepiszę obecnie pisany kod na ten, że właśnie system, ale pytanie czy to będzie się opłacało, ponieważ w moim kierunku tego bloga nie mam zamiaru tworzyć rzeczy, które nie opłaca się wspierać. To też jest kierunkiem mojego bloga, aby robić to co przynosi jakieś korzyści, nie tylko siedzenie w starych technologiach i wspieranie czegoś co już powinno upaść.

Co dalej?

Właśnie dlatego też zacząłem uczyć się Node JS. A dokładnie Framework ExpressJS. Znam dosłownie podstawy podstaw. Wiem jak zbudować projekt i jak wykorzystać prosty Query Builder Knex, aby pobrać dane z bazy danych i zapisać nowe lub zaktualizowane dane. Moim takim celem jest właśnie też wdrożenie się w Node JS, ale również ze względu na moje doświadczenie w Ecommerce, liźnięcie Magento.

Znowu kolejna technologia? Ale przecież jak ktoś jest do wszystkiego to oznacza, że jest do niczego!

Znów wspominam o nowym przedsięwzięciu. Przecież Magento to znów całkiem inna technologia niż wspomniane do tej pory, bo oparte o framework Zend, a nawet go nie wymieniłem. Nie chodzi mi o uczenie się każdego frameworka na pamięć. Chciałbym poznać po prostu myślenie w tej dziedzinie. Chciałbym poznać architekturę Magento, myślenie w tym systemie Ecommerce co rozwinęło by mnie bardziej i pomogło rozumieć a kiedyś może tworzyć własne systemy w oparciu o dany tok rozumowania. Nie chcę być omnibusem, który wie wszystko, nie chcę wiedzieć wszystkiego, ale chcę sięgnąć po wiedzę, która coś kiedyś przyniesie, która mnie zainspiruje i sądzę, że wybieram dobry kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.