Portfolio system w Cake PHP 3.8

Ostatnie kilka tygodni samodzielnego pisania kodu, skupiłem się nad zgłębianiem Frameworków w PHP. Nie zacząłem od Symfony czy Laravel, które są najpopularniejsze, ale od Cake PHP. Sądzę, że nigdy już nie napiszę nic w tym frameworku, chociaż samo pisanie kodu nie było w nim takie złe.

Mój pierwszy projekt w PHP, który nie jest objęty prawami autorskimi

Portfolio system jest to mój pierwszy projekt w PHP, na który nie są nałożone żadne prawne przepisy od strony klienta, ponieważ system ten pisałem na potrzeby mojej narzeczonej, która zajmuje się fotografią. Publicznie udostępniam kod do tego systemu, który napisałem w Cake PHP w wersji 3.8. Link do projektu na github:

https://github.com/DominikGwozdz/portfolio-system

Ostatni skrypt, który napisałem w Cake PHP

Z pewnością muszę stwierdzić, że jest to mój pierwszy i ostatni projekt, który napisałem w Cake PHP. Trochę żałuję wyboru, trochę żałuję, że jednak nie wybrałem Symfony, ale tylko trochę, bo myślę, że jeżeli już biorę się za jakiś język to warto poznać kilka frameworków na dość prostych projektach. Na przykład w CakePHP zdziwiło mnie to, że mamy pełny dostęp do pól w bazie po wywołaniu pola w obiekcie w którym po prostu wczytujemy model tabeli o takiej samej nazwie jak właśnie tabela. Zdziwiło mnie to tylko dlatego, że nie musimy w ogóle tworzyć getterów, setterów, a do wszystkich pól mamy dostęp. Nawet nie trzeba było tworzyć encji, aby mieć dostęp do tych pól. Ten framework generalnie moim zdaniem poczatkującego z półtora rocznym doświadczeniem został bardzo fajnie zaprojektowany, ma oczywiście swoje braki, ale na początek można powiedzieć super.

Symfony i Laravel

Ale jeśli planuję pracować w PHP to myślę, że warto już myśleć o Symfony, tym bardziej, że wersja 4.4 LTS już za nie długo będzie dostępna w wersji stabilnej, lub ewentualnie Laravel, bo też bazuje on można powiedzieć na symfony i idzie w swoim kierunku.

Dlaczego w ogóle PHP?

Dużo się mówi o tym, że PHP jest złe, żeby w ogóle przy tworzeniu czegoś nowego nie brać go nawet pod uwagę. No bo teraz jest Node.js, bo jest Java, bo są inne języki, które nie są po prostu PHP. Często słyszę takie argumenty. Może to być racja, może też po części nie. Ja osobiście lubię pisać skrypty w PHP, to jest moje subiektywne zdanie i to może zadecydować o tym, że przestaniesz czytać tego bloga, bo jestem “pehapowcem”. Ale nie jestem zamknięty na samego PHP. Piszę też czasem w .Net, w Javascript (nodeJS), ostatnio nawet utworzyłem prosty projekt w React Native próbując coś wydłubać w kodzie. Swoimi sukcesami też w innych językach będę się chwalił, ale na chwilę obecną PHP uważam za taki swój numer 1 wśród których jestem w stanie coś bardzo szybko zrobić i zrobić to w sposób mądry, czyli w zgodzie z tak zwanymi Good Practices.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.