Moje początki w programowaniu

Nowy start, choć nie całkiem od zera

Moje pierwsze kroki w programowaniu zaczęły się, gdy miałem 12 lat. Wtedy stawiałem swoje pierwsze fora internetowe oparte na skrypcie phpBB by Przemo. Zajmowałem się również prostymi modyfikacjami kodu, jednak dla 12-latka, który nie miał z kim dzielić się swoją pasją, PHP wydawał się bardzo skomplikowany. Współpracowałem jedynie z ludźmi, których poznałem na innych forach i przez Gadu Gadu, a to było jakoś między 2006, a 2010 rokiem.

Nabieranie doświadczenia

W kolejnym etapie mojej przygody z programowaniem, udałem się do technikum informatycznego. Zawsze miałem smykałkę wśród rówieśników do administrowania serwerami różnego rodzaju czy to do gier, czy komunikatorów typu TeamSpeak 3, czy przy tworzeniu stron na hostingu. Jeszcze bardziej zacząłem się rozwijać, gdy poznałem czym są VPS oparte o Linuxy. Do dziś (na moment pisania tego wpisu), nawet ta strona działa na jednym z VPS, razem z moją główną stroną dgdev.pl.

Przerwa w programowaniu

Miałem przerwę w nauce programowania, trwającą kilka lat. Paradoksalnie zaczęła się, gdy poszedłem na studia informatyczne, gdzie programowanie było rzadkością. Pierwszy rok skupiał się na matematyce i fizyce, potem pojawiły się aplikacje mobilne i podstawy języka C, ale nie było to, czym się interesowałem. Wtedy właśnie, w trakcie studiów, zdarzyła się przerwa w kodowaniu o której wspomniałem na poczatku tego akapitu. Po technikum pozostawiłem jednak zalążek własnego CMSa, do którego link znajduje się tutaj: https://github.com/DominikGwozdz/technikum. To mój profil na GitHub, jednak nie mam tam zbyt wiele projektów (na moment pisania tego wpisu), gdyż nie mam praw do ich udostępniania, bo wiele z nich pisałem komercyjnie.

Ukończenie studiów

Zdobyłem wyższe wykształcenie i tytuł inżyniera. Moją pracą inżynierską był autorski system zarządzania treścią. Stworzyłem własny mikro framework oparty na wzorcu MVC w PHP, który nie cieszy się wielkim uznaniem wśród programistów, ale w moim odczuciu jest to spowodowane tym, że wielu z nich uważa, że PHP tak jak było zatrzymane w rozwoju 10 lat temu, takie nadal pozostało. Obroniłem pracę inżynierską. Nie pochwalę się projektem, ponieważ uczelnia jest właścicielem praw autorskich, ale myślę, że na moim githubie i tak będzie się pojawiać sporo fajniejszego kodu wraz z moim rozwojem.

Dlaczego WordPress jest fundamentem tego bloga?

Wybór WordPress wynika z mojego przekonania, że warto korzystać z gotowych rozwiązań. Stworzenie własnego CMSa do blogowania zajęłoby mi wiele czasu, podczas którego na pewno popełniłbym błędy. WordPress jest wspierany przez wielu programistów, co sprawia, że nie muszę wynajdować koła na nowo pisząc bloga od zera w jakimś języku programowania. Lepiej skupić się na czymś konkretnym w tym czasie, jeśli można użyć gotowego rozwiązania, które spełnia oczekiwania aż nadto. WordPress polecam ze względu na liczne możliwości, takie jak wtyczki wspomagające optymalizację strony czy gotowe motywy, które można dostosować do własnych potrzeb.

Słowem podsumowania

Początki w programowaniu bywają trudne, jednak kluczem do sukcesu jest ciągły rozwój i nieustanne poszerzanie wiedzy. W przyszłych wpisach chciałbym poruszyć temat motywacji do nauki programowania. Wiele osób zwraca uwagę na finanse, gdyż programiści rzeczywiście dobrze zarabiają. Jednak warto pamiętać, że ogrom wiedzy, który muszą przyswoić, jest równie imponujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *