Różnice między Back-end a Front-end Developerem

W dziedzinie tworzenia oprogramowania wyróżniamy różne typy developerów, specjalizujących się w różnych językach programowania, technologiach, frameworkach – takich jak Java, PHP, Angular, JavaScript czy po prostu proste strony internetowe w HTML. Wspólnym mianownikiem tych specjalistów jest tworzenie i rozwijanie oprogramowania. W niniejszym artykule omówie różnice między Back-end, a Front-end Developerami, a także przyjrzę się bliżej Full Stack Developerom.

Full Stack Developer

Full Stack Developer to osoba, która posiada jednocześnie wiedzę i umiejętności z zakresu Back-end oraz Front-end. Przykładowo, Full Stack Developer ze „Stackiem React + Symfony” potrafi zarówno zbudować aplikację w Javascript z użyciem biblioteki React, jak i napisać API w Symfony. Takie osoby są cenione na rynku pracy, gdyż potrafią łączyć różne technologie i obszary. Dzięki temu, są w stanie stworzyć i skonfigurować serwer obsługujący zarówno aplikacje front-end, jak i back-end. W większych firmach jednak, gdzie obowiązuje ścisła hierarchia i podział obowiązków, Full Stack Developerów jest znacznie mniej.

Front End Developer

Front-end Developer specjalizuje się w tworzeniu interfejsów użytkownika, wykorzystując technologie takie jak CSS, ReactJS czy Angular lub VueJS. Ich praca polega na przeniesieniu projektu graficznego na kod, co wpływa bezpośrednio na zadowolenie klienta. To właśnie od ich umiejętności zależy, jak atrakcyjnie i funkcjonalnie będzie wyglądać strona internetowa czy aplikacja. Oczywiście Front-end developer również odpowiada za warstwe logiczną aplikacji po swojej stronie na przykład możliwość klikania w pewne kontrolki w określonych warunkach. Front-end developer to nie tylko programista, który przenosi projekt graficzny do kodu.

Back End Developer

Z kolei Back-end Developer zajmuje się funkcjonalnościami strony lub aplikacji, pracując zazwyczaj z bazami danych i przetwarzaniem danych. W przypadku pracy w frameworku Symfony, musi umieć pisać funkcje obsługiwane od zaplecza i udostępniane jako endpointy. Bezpieczeństwo aplikacji czy strony internetowej zależy właśnie od Back-end Developera.

Podsumowując, główna różnica między Front-end a Back-end Developerem polega na obszarach, w których się specjalizują. Front-end Developerzy tworzą interfejsy użytkownika, natomiast Back-end Developerzy zajmują się funkcjonalnościami i bezpieczeństwem aplikacji. Full Stack Developer łączy w sobie obie te specjalizacje, co czyni go wszechstronnym specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *