Tworzenie stron w Symfony 5

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tworzeniem stron w Symfony? W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat Symfony 5.0.3, z którą miałem okazję niedawno zetknąć się przy okazji realizacji jednego z projektów. Jako że był to mój pierwszy poważniejszy kontakt z tym frameworkiem, byłem zaskoczony, jak w przeciągu zaledwie 4 godzin udało mi się stworzyć w pełni działający system CRUD (Create, Read, Update, Delete) – odpowiedzialny za obsługę operacji na rekordach w bazie danych. Projekt ten trafił do mnie dzięki studentowi, który potrzebował pomocy w realizacji zadania na zaliczenie przedmiotu na studiach.

Specyfika projektu

Kluczowym wymogiem projektu było stworzenie funkcjonalnego systemu CRUD. Kwestia tematu była drugorzędna, podstawowymi założeniami były: autoryzacja użytkownika, estetyczny szablon i kontrola dostępu. Jak to możliwe, że w cztery godziny bez znajomości frameworka udało mi się zrealizować te cele? Z całą pewnością doświadczeni developerzy Symfony mogliby poradzić sobie w krótszym czasie. Niemniej jednak, Symfony oferuje wyjątkową wygodę kodowania, która znacznie usprawnia pracę.

Korzyści płynące z użycia Symfony

Symfony oferuje zaawansowany ORM Doctrine oraz możliwość tworzenia encji i kontrolerów za pomocą pojedynczej komendy. Szybkość i wygoda pracy z tym narzędziem robią naprawdę duże wrażenie. Możemy nawet definiować relacje w bazie danych za pomocą komendy make:entity, która oferuje też szereg podpowiedzi i przykładów. Bez użycia frameworka, takie zadanie z pewnością zabrałoby nam o wiele więcej czasu. Ale właśnie po to mamy frameworki – aby ułatwić nam proces kodowania.

Wsparcie techniczne Symfony

Okres wsparcia technicznego dla Symfony można znaleźć tutaj: https://symfony.com/releases

Jak widać, wsparcie dla Symfony 4.4 LTS jest zapewnione na około 3 lata od wydania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku wersji 5 i nowszych okres ten jest krótszy, co wynika z faktu, że są to wersje nowo wydane i mogą zawierać pewne błędy. Na pewno wrócę do tematu Symfony w przyszłości, zwłaszcza że jestem w trakcie realizacji nowego, ekscytującego projektu, o którym na razie nie mogę powiedzieć zbyt wiele.

Na pewno na łamach tego bloga pojawi się jeszcze więcej wpisów dotyczących Symfony, gdyż obecnie jest to moje główne zainteresowanie jeśli chodzi o frameworki w PHP. Z niecierpliwością oczekuję na możliwość dzielenia się z Tobą nowymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *