Tworzenie stron w Symfony 5

Chciałbyś tworzyć strony w symfony? W tym artykule chciałbym poruszyć temat Symfony. Ostatnio wyszła wersja 5.0.3 i pierwszy raz usiadłem tak można powiedzieć na poważnie do jakiegoś prostego projektu. Już w 4 godziny od wejścia w symfony udało mi się napisać w pełni działający CRUD (Create, Read, Update, Delete) – czyli system obsługujący czytanie rekordów z bazy danych, wpisywanie, aktualizowanie i usuwanie. Zlecenie na projekt przyznam otrzymałem przypadkiem od jakiegoś studenta, który udostępnił treść swojego zadania na zaliczenie.

Cel zadania

Celem tego zadania było utworzenie właśnie w pełni działającego systemu CRUD, temat obojętny, generalnie chodziło o to, aby była autoryzacja użytkownika, schludny szablon i ograniczenia uprawnień. Jak to szybko można ogarnąć w 4 godziny? Oczywiście osoby, które siedzą już w symfony pewnie zrobiły by to w ciągu godziny, ale generalnie z tego co zauważyłem to kod w symfony praktycznie sam sie pisze, oczywiście do pewnego stopnia.

Zalety Symfony

Mamy zaawansowany ORM Doctrine, mamy możliwość tworzenia encji i kontrolerów jedną komendą. To jest wszystko bardzo wygodne. Jeśli nie wymagamy wiele, to na prawdę w parę chwil dla zaprawionego developera. Możemy nawet utworzyć relacje w bazie danych za pomocą make:entity i mamy szereg podpowiedzi z przykładami jaka to ma być relacja i nawet czy utworzyć dodatkowe gettery do takich relacyjnych pól. Jeśli pisalibyśmy sami bez frameworka taki projekt, to zajęło by to dużo więcej czasu. Nie oszukujmy się, bo zajęło by. Ale od tego są właśnie frameworki, aby nam pomóc kodować.

Wsparcie symfony

Roadmap Symfony możemy obejrzeć tutaj: https://symfony.com/releases
Jak widać wsparcie jest zapewnione dla Symfony 4.4 LTS na jakieś 3 lata od wydania jeśli chodzi o bezpieczeństwo. A jeżeli chodzi o wersje 5 i wyżej no to już krócej, z racji że te wersje są dopiero wydawane i mogą pojawić się błędy. Na pewno więcej o symfony opiszę w przyszłości, ponieważ jestem w trakcie tworzenia nowego projektu, którego obecnie nie chce ujawniać.

Z pewnością opiszę na blogu jeszcze więcej Symfony, ponieważ jest to mój taki obecnie temat numer jeden jeśli chodzi o frameworki w PHP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.